Herkese merhabalar, bu aralar üzerinde çalıştığım GraphQL ve Nodejs teknolojileri üzerine sizlere Apollo Federation hakkında bazı bilgiler vermeye çalışacağım. Keyifli okumalar dilerim.

Nedir?

Apollo Federation her ne kadar karmaşık bir yapı olsa da kısaca, birden fazla graphql şemasını tek bir gateway altında toplayıp tek bir şema gibi ulaşılabilmesini sağlayan bir teknolojidir…

Herkese merhabalar, Typescript konusunda bazı araştırmalar yaptığım bu günlerde cevaplarını Türkçe olarak tam bulamadığım bazı sorularla karşılaştım veee çözüm için buradayım. Sorunun cevabından önce Typescript ile alakalı bazı bilgiler de vermek istedim.

TypeScript Nedir?

Microsoft tarafından geliştirilen, 2012 yılında açık kaynak olarak paylaşılmış ve içinde type safety(tip güvenli), object oriented(nesne yönelimli), compile(derleme)

Clean Architecture nedir? Neden kullanmalıyız? Avantajları nelerdir?

Bu yazımda 7 aydır üzerinde çalıştığım erteleye erteleye bugün yazmaya fırsat bulduğum Clean Architecture konusunu açıklamaya çalışacağım. Mimariyle alakalı projeye yazının sonundaki linkten ulaşabilirsiniz.

Bu mimarinin yaratıcısı olarak “Uncle Bob” adıyla tanınan Robert C. Martin’dir. Ben yazımda ise Jason Taylor’un geliştirdiği biraz daha…

Herkese tekrardan merhabalar, React ile JWT kullanarak SignalR Core ile nasıl iletişim kurulur serisinin bu kısmında ASP.NET Core 3.0 ile SignalR’ı nasıl kullanırız? Konusunu açıklamaya çalışacağım. Serinin bir önceki yazısına buradan ulaşabilirsiniz:

Kuruluma geçmeden önce ne yapacağımızı anlatayım. SignalR ile ilgili yazılara ve eğitimlere baktığımda çok fazla Mesajlaşma uygulaması gördüm…

Herkese merhabalar, React ile JWT kullanarak SignalR Core ile nasıl iletişim kurulur serisinin üçüncü kısmında SignalR Core nedir? Nasıl çalışır ? konularını açıklamaya çalışacağım. Serinin bir önceki yazısına buradan ulaşabilirsiniz:

Konumuzun alt başlıkları şöyle olacaktır:

  • SignalR Core nedir?
  • Nerelerde kullanırız ?
  • Nasıl çalışır ?
  • Veri Transfer Tipleri
  • Hubs
  • Avantajları

SignalR Core Nedir ?

SignalR…

ASP.Net Core 3.0 ile JWT Authentication

Tekrardan herkese merhabalar, bir önceki yazımda JWT Nedir? Nasıl çalışır gibi konuları anlatmıştım. Bu yazımda ise ASP.Net Core 3.0 Web API üzerinde nasıl kullanırızı anlatmak istiyorum. Nerede ne yaptığımı anlatmak ve sizde inceleyeceğiniz zaman “burada ne yapmıştık len” diye düşünmeyin diye yazdığım her satırı teker teker açıklamaya çalıştım.

Bir önceki…

Herkese merhabalar, bu benim ilk yazım olacak ve seri gibi gidecek olan React ile JWT kullanarak SignalR Core ile nasıl iletişim kurulur anlatmaya çalışacağım. İlk aşamada JWT nedir ? Neden ihtiyaç duyulmuş gibi sorulara yanıt vermek ve küçük bir örnekle nasıl kullanacağımızı göstermek için bu yazıyı yazmaya karar verdim. …

Yunus Emre KAŞ

REPOLIVED

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store